Profesionální hráči Babolatu mohou používat upravené nebo odlišné modely vybavení.

Pozitivní zpráva: turnajů mládeže se drahé energie nedotkly.

Předpověď byla veskrze pesimistická. Zimní sezona se měla obejít s minimem turnajů mládeže, protože energie (i inflace) vystřelily do nesmyslných výšin, a když už, tak s poloviční účastí než obvykle. Naštěstí bylo všechno jinak; alespoň ve větších klubech, které mají větší možnosti i finanční polštář. Tedy i na Štvanici. Od konce listopadu do března uspořádal klub devět turnajů kategorie babytenis a střední kurt, to je víc akcí než v posledních letech.

„Hrubým odhadem ubyla z kalendáře jen pětina turnajů, což mě mile překvapilo; čekal jsem, že mnohé kluby do turnajů nepůjdou, protože se jim to výrazně prodraží. Jsem rád, že se to nestalo, i když je na místě otázka, kolik hráčů se na tom kterém turnaji sešlo a jakou měli kvalitu,“ říká k hodnocení zimní sezony nejmladších kategorií vedoucí trenér TŠ Jan Pecha.

Potěšilo ho, že si na štvanické akce nacházel cestu shodný počet hráčů jako v době před covidem, tedy 30-40 dětí na turnaj, proti loňsku dvojnásobek. „Menší byl jenom listopadový turnaj v babytenise, což byl ale start do sezony a turnaj na pozvání; zúčastnili se naši hráči a špička téhle kategorie především z Prahy. V té době jsme netušili, co zima přinese, a tak jsme chtěli, aby si děti zahrály,“ upřesňuje Pecha a říká, že například v kategorii středního kurtu, tedy mezi dětmi ročníku narození 2015 a mladších, má I.ČLTK ve špičce výrazné zastoupení.

A v čem bylo třeba se při pořádání zimních akcí omezit? „Pokud pominu posunuté začátky některých turnajů tak, abychom nehráli od rána, kdy je největší zima, a zvýšené startovné, nevím o ničem,“ krčí rameny muž, který organizuje štvanické turnaje dětí už čtrnáct let. „A ke startovnému, které jsme navýšili ze čtyř na šest set korun, ještě dodám, že jsme k němu přistoupili po deseti letech. Krom toho jsem přesvědčen, že za tyhle peníze má u nás každý hráč odpovídající servis; zahraje si minimálně čtyři zápasy, navíc v tempu, protože máme dostatek kurtů, a k dispozici je nadstandardní zázemí. Na pohárech jsme také nešetřili, byly stejně velké jako v minulosti, a to je pro děti také důležité,“ usmívá se.

Suma sumárum: Štvanice viděla tři turnaje plus Masters kategorie babytenis, čtyři turnaje na střední kurt a k tomu listopadovou přípravnou „exhibici“. I výsledky byly velmi solidní. „Do Masters kluků postoupili z našich hráčů Robin Talpa, Bruno Šimánek a Matěj Halfar, který skončil třetí. Mezi děvčaty byla v Masters, kam se probojovali ti, kteří na některém z turnajů postoupili ze skupin, druhá Lilien Šturmová, hrála ho i Erika Pešková,“ vypočítává Pecha, který si v zimních měsících odškrtl dalších devět víkendů ve prospěch malých tenistů. „Byla to už osmadvacátá série a mám radost, že se nám daří držet úroveň; že jsme třeba na začátku neustřelili, ať už s cenami nebo čímkoli jiným, a pak nešla úroveň dolů, že si zkrátka držíme velmi dobrý standard. Za což chci poděkovat i oběma trenérkám školičky Andree Vašíčkové a Hance Césarové.“

Kromě turnajů kategorie střední kurt pořádala v letošní zimní sezóně Tenisová škola I.ČLTK Praha již 28. sérii turnajů kategorie babytenis s názvem I.ČLTK Praha Cup by Babolat Tour. V historii se štvanických turnajů do 9 let zúčastnili například Jiří Lehečka (ranking ATP 44), Tomáš Macháč (ranking ATP 143), Linda (ranking WTA 50) a Brenda Fruhvirovy (ranking WTA 142), Nikola Bartůňková (ranking ITF Juniors 8) nebo Jonáš Forejtek (ranking ATP 298).

Článek o zimních turnajích na Štvanici vyjde v klubovém časopise I.ČLTK Revue v dubnu 2023.

#BabolatFamily

                                                                                                                                           Autor článku: Jiljí Kubec
                                                                                                                                                      Foto: Jan Pecha