Profesionální hráči Babolatu mohou používat upravené nebo odlišné modely vybavení.

"Další Rafa už nikdy nebude. Já jsem Carlos." - Carlos Alcaraz

Když se blíží 18. narozeniny, mladí lidé sní. Co budou v budoucnu dělat, jaké to bude být oficiálně dospělý, splní se jim jejich sny a jak brzy?

V osmnácti letech máte celý život před sebou, ale zároveň žijete s naléhavostí. Nemůžete čekat. Chceš to všechno. A chcete to hned!

Určitou verzi tohoto tvrzení lze říci o Carlosi Alcarazovi, Španělovi, který prožil osmnácté narozeniny jak málo kdo. Stalo se tak v květnu 2021. Vyhrál svůj čtvrtý challengerový turnaj, vybojoval si místo mezi stovkou nejlepších hráčů světa a právě v den svých narozenin, 5. května, si poprvé zahrál proti svému krajanovi Rafaelu Nadalovi, legendě tohoto sportu, na nejdůležitějším turnaji ve své zemi, madridském ATP Masters.

Ještě něco?

Ano, Alcaraz chce víc. Kde se vidí za deset let? "Doufám, že budu bojovat o vítězství na mnoha grandslamech a také o pozici jedničky. Pokračovat ve hře se stejným nadšením, jako když mi bylo 18 let."

Krátká věta, která říká hodně. Tak se na to podívejme.

"Vyhrát hodně grandslamů." Připomíná vám to někoho?

"Snažit se být jedničkou." Zní vám to povědomě?

"Hrát stále se stejným nadšením, jako když mi bylo 18 let." Znáte někoho takového?

Další Rafa?

Ve světě sportu, kde je hlad po nových osobnostech nevyčerpatelný, se Alcaraz potýká s něčím téměř nevídaným: všichni ve Španělsku na něj upírají zrak a už teď ho přirovnávají k legendě - k Rafaelu Nadalovi.

Drobným detailem je, že Nadal stále hraje a vyhrává. Nadal je stále obrovský, přítomný a velmi reálný.

Alcaraz se s Nadalem setkal na centrálním kurtu Manolo Santana v Madridu. Prohrál 6-1 6-2, ale před skvělým publikem své země si k údivu některých získal velký kredit.

Je tedy srovnávání s Nadalem tlakem, nebo motivací? "Ani jedno," říká Alcaraz. "Vím, že takový jako Rafa už v historii nikdo nebude. Já jsem Carlos."

"Já jsem Carlos" vystihuje přesvědčení muže, který má svůj vlastní punc. Jeho forhend je oslnivý, s onou nadměrnou silou, která je charakteristickým znakem nové generace, ale s pružností a přesností. Jeho bekhend vyvolává vzpomínky na stejný úder u Nadala, i když jeden je pravák a druhý levák.

Umí mistrně dropshoty, má tajnou zbraň v lobu a na kurtu je silný a rozhodný.

Stojí za to poslouchat, co Nadal říká. "Opravdu věřím, že Carlos bude schopen rychle postupovat. Je to kompletní hráč. Myslím tím, že je odvážný, dokáže chodit často na síť, má skvělý forhend, skvělý bekhend."

A pak třináctinásobný šampion Roland Garros nasazuje salátovou teorii, aby ještě lépe vysvětlil, kdo Carlos Alcaraz je a kým se může stát.

Recept na úspěch


"Když děláte salát a dáváte do něj ingredience, má spoustu přísad na to, aby se stal skvělým hráčem. To je to hlavní."

Alcaraz vzpomíná, že svou první smlouvu se společností Babolat podepsal v roce 2013, když mu bylo pouhých 10 let. Devět let hrál se stejným modelem Pure Aero a nedávno přešel na model Pure Aero VS zaměřený na přesnost. "Chtěl jsem trochu větší kontrolu," říká, "a viděl jsem, že tato raketa má o jednu strunu víc, a chtěl jsem ji vyzkoušet. Zalíbila se mi a rozhodl jsem se pro změnu. Hodně se mi líbí, protože míček se rychle odlepuje od strun a zároveň mám jistotu a kontrolu."

Rychlé míče s jistotou a kontrolou. Dobrý popis Alcarazova tenisu. Muž, který nikdy nezapomene na měsíc svých osmnáctých narozenin. Muž, kterého je lepší nemít na druhé straně sítě.

Na otázku, jaká je jeho oblíbená píseň, odpovídá: "Eye of the Tiger."

To stačí.