Profesionální hráči Babolatu mohou používat upravené nebo odlišné modely vybavení.

"Zeptal jsem se jí: "Co jsem právě řekl?" a ona mě napodobila!" - Leylah Fernandez

Leylah Fernandezová by v pouhých 19 letech překonala nejrůznější rekordy, kdyby ve finále US Open neprohrála s hráčkou o 68 dní mladší! Přední kanadská tenisová novinářka Stephanie Mylesová se podívala na to, jak byl talent Fernandezové rozpoznán.

Kirsten Bjornová, montrealská sportovní psycholožka, která pracuje s mladými sportovci v několika sportech, vzpomíná, jak seděla na kurtu a trénovala velmi mladou Leylah Fernandezovou na turnaji na konci roku.

"Byla tak trochu mimo," vzpomíná Bjornová. "Myslím, že ta druhá dívka byla příliš silná, i když obě byly hubené desetileté holčičky. Takže Leylah nemohla nic pořádného dělat a celý zápas probrečela - taková malinká, prostě plakala. Jediné, co jsem při střídání dělala, bylo, že jsem se ji snažila utěšit."

Úspěch v profesionálním tenise je obvykle kombinací talentu, zdraví, dobrého trenéra, správného načasování a štěstí. Takže když do vašeho sobotního dopoledního rekreačního programu přijde drobná pětiletá dívka s tím nejodhodlanějším výrazem ve tváři, dokážete předpovědět, že se jí to podaří?

Každý, kdo vám tvrdí, že ano, má neférovou výhodu zpětného pohledu. Ale vy se můžete ohlédnout zpět a vidět náznaky, základy úspěchu budované cihlu po cihle.

Bjornová otevřeně přiznává, že když utěšovala mladou Leylah na onom juniorském turnaji, neukázala by na ni prstem a neřekla: "Ona to zvládne!". Kdyby nic jiného, Fernandezova soupeřka by toho dne byla tou, která by upoutala pozornost někoho, kdo hledá talent a potenciál.

O necelých deset let později je však Leylah Fernandezová juniorskou grandslamovou šampionkou, vítězkou turnajů WTA, olympioničkou, grandslamovou vicemistryní na US Open a pevně zakotvila mezi třicítkou nejlepších hráček světa. "Leylah vždycky splňovala všechny podmínky," řekla Bjornová, "jak jen to u mladého člověka jde. Kromě obvyklých mentálních schopností byla také super vnímavá a koučovatelná.

Odhodlání a mimořádné soustředění

Bjornová viděla, stejně jako trenér Étienne Bergeron, odhodlání. "Když vidím někoho, kdo se chce opravdu zlepšovat a opravdu pracovat," říká Bergeron, který pracoval s Leylahem ve věku od pěti do deseti let, "a je mu tak sedm nebo osm let, něco na něm je. Protože takhle dnešní děti nevypadají. Vzdávají se velmi snadno. Rychle přecházejí od jedné věci k druhé.

"Leylah byla rozhodně super soustředěná. Dokázala zopakovat všechno, co jsem řekla. Bylo to šílené, protože jsem ji neustále zkoušela - ptala jsem se ji: "Co jsem právě řekla?". A ona to jen napodobovala, jak to říkám."

Od začátku měla Leylah v ruce tenisový míč Babolat. Cílem grassroots partnerství mezi Bergeronovou akademií, místní tenisovou asociací a místním sportovním obchodem bylo dostat rakety k dětem co nejlevněji.

"Každá (vývojová) fáze vyžaduje jinou raketu. A děti si ji mohly jít koupit za 25 dolarů a spolu s raketou dostaly tři míčky odpovídající jejich věkové kategorii," řekl Bergeron.

Bjornová a Bergeron, kteří jsou manželé, mají syna o několik měsíců mladšího než Fernandez, který chodil do stejných tréninkových skupin. Rodiny se sblížily a vzájemně si pomáhaly. Bergeron pracoval na Leylahově tenisu a Fernandezův otec Jorge, bývalý fotbalista, který hrál za ekvádorský národní tým, pomáhal Bergeronovu synovi Jonahovi s jeho fotbalovými dovednostmi.

Rodiny jsou dodnes v kontaktu a Bjornová a Bergeron jsou hrdí na to, že byli součástí Leylahiny cesty. "Přišla nás navštívit do klubu a seznámila se s mými dětmi," řekl Bergeron. "Najde si čas, aby si s nimi popovídala. Takže pro nás je to super vzrušující."

Prohrála spoustu zápasů


Bergeron řekl, že manýry, které fanoušci vidí na kurtu, tam byly od začátku. "To malé plácnutí do horní části stehna a 'Vamos! To poskakování před podáním. Tyhle rituály jsou stejné od jejích osmi nebo devíti let," řekl.

Bergeron řekl, že Fernandezová nepatřila mezi "horké hvězdy". "Když vyrůstala, nevyhrávala všechny turnaje. Spoustu jich prohrála. Ale když se dítě učí hrát, z prohry se stane výhra," řekl.

Bjornová řekla, že Fernandezová tyto prohry nesla velmi těžce, stejně jako mnoho dalších dětí. Dlouho ji však nesrazily na kolena. "Vždycky našla způsob, jak se zlepšit, jak se rychle odrazit ode dna," řekla.

"V tomto věku pracuji na tom, abych je přiměla přemýšlet o stanovování cílů místo očekávání - a aby pochopily rozdíl," dodala Bjornová. "Vždycky se jich ptám na jejich vysněné cíle. A Leylah měla velké cíle, velké sny - tehdy snila o tom, že vyhraje Roland Garros, bude světovou jedničkou - a bude hrát proti Rafaelu Nadalovi."

Tak daleko sice nedošla, ale dostat se do finále US Open jen pár dní po svých devatenáctých narozeninách je fenomenální úspěch. Fernandezová v mnoha ohledech vydláždila cestu k titulu své juniorské vrstevnici Emě Raducanuové - Kanaďanka porazila tři hráčky první pětky (Sabalenkovou, Ósakaovou a Svitolinovou), zatímco Raducanuová nemusela hrát s nikým uvnitř první desítky. A pokud počítáme i titul ve dvouhře dívek, pak Fernandezová už Roland Garros vyhrála. Není pochyb o tom, že se Nadal nechá přemluvit, aby proti své levoruké kolegyni od Babolatu trefil pár míčků.