"Mám své cíle a ty jsou velmi vysoké"
Pro některé hráče znamená profesionální kariéra možnost hrát na Tour týden co týden, soutěžit, jak nejlépe dovedou a doufat, že si dobře vydělají.
Jiní, jako Holger Rune, sní o velikosti a jsou odhodláni jí dosáhnout.
V devatenácti letech už dán získal svůj první titul na antuce v Mnichově a letos na Roland Garros došel do svého prvního grandslamového čtvrtfinále, díky čemuž se poprvé probojoval do první světové třicítky.
Bývalý juniorský šampion v Paříži a juniorská světová jednička Holger míří na samotný vrchol. "Mám své cíle a ty jsou velmi vysoké," řekl na Roland Garros. "Ale právě to mě každý den motivuje. A také je mým snem být nejlepší na světě. K tomu je ještě dlouhá cesta. Takže je to v pořádku, ještě nejsem spokojený."
Na konci Roland Garros byl Holger Rune jedním z pouhých dvou teenagerů v první stovce - tím druhým byl Carlos Alcaraz a oba hrají s teniskami Babolat Pure Aero VS a RPM Blast.
"Někteří chlapci chtějí být policisty nebo hasiči, Holger chtěl být Rogerem Federerem.
Dán je vychováván k cestě na vrchol svou matkou Aneke, která s ním cestuje na Tour. "Malí kluci chtějí být policisti nebo hasiči," říká Aneke ve videu Raising a Champion, který natočil server TennisMajors.com. "Chtěl být Roger Federer - to je fér. Není jako ostatní a nechce být jako všichni ostatní." Aneke se na to dívá z jiného úhlu.
Mít rodiče tak blízko by mohlo být obtížné, ale Holger si užívá, že má mámu nablízku. "Myslím, že je pro mě moc příjemné mít tak dobrý tým, protože je také velmi těžké najít lidi, kteří pro vás chtějí opravdu to nejlepší," řekl v rozhovoru na Roland Garros. "A já vím, že můj trenér Lars (Christensen) i moje máma chtějí jen to nejlepší.
"A také mi říkají, když se mi nedaří dost dobře. Znají mé ambice, takže ode mě také něco očekávají. Očekávají, jak budu každý den pracovat. A mně se líbí, že jsou hodní a tlačí na mě. Moje sny jsou moje sny a oni mi v tom opravdu pomáhají."
Holger Rune trénoval v Mouratoglouově akademii, a proto se pohybuje v prostředí s ostatními, což ho inspiruje. Ale bylo to sledování Rafaela Nadala a pak zejména Federera, které v něm skutečně vyvolalo touhu být nejlepší na světě.
Jako malý chlapec nechtěl přijmout trofej za druhé místo na turnaji v pěnobale, protože chtěl být jedničkou. Když se z akce vrátil domů, řekl matce, že nikdy nechce být dvojkou.
Dánský - a severský - sportovní hrdina
V Dánsku, které má vzhledem ke svému počtu obyvatel (necelých 6 milionů) slušnou tenisovou historii, je určitě jedničkou. Dědečkem dánského tenisu byl Kurt Nielsen, který byl v 50. letech dvakrát wimbledonským vicemistrem a v roce 1957 se stal prvním dánským grandslamovým šampionem, když vyhrál wimbledonskou smíšenou čtyřhru. První dánskou šampionkou ve dvouhře se stala Caroline Wozniacká, která v roce 2018 vyhrála Australian Open, a v posledních letech Freddie Nielsen vyhrál wimbledonskou čtyřhru mužů.
Stále však zůstává mezera pro prvního dánského mužského grandslamového šampiona ve dvouhře, kterou se zdá být Rune schopen zaplnit. Jeho vzestup přichází uprostřed oživení tenisového štěstí v severských zemích: Caspar Ruud (Norsko) je nyní pravidelně v první světové desítce a očekává se, že Emil Ruusuvuori (Finsko) se brzy dostane na vrchol. To znamená, že Holger Rune má ve své části světa soupeře i dobrou společnost.
S vnitřním sebevědomím, že na tuto úroveň patří. Jedinou otázkou nyní je: jaký je jeho nejlepší povrch? "Vlastně nemám žádný oblíbený povrch," řekl. "Mám rád tvrdý povrch, trávu i antuku. Tam, kde jsem udělal nejlepší výsledky, je samozřejmě antuka, takže se shodneme, že nejlépe se mi teď hraje na antuce, ale uvidíme, co bude dál."