Profesionální hráči Babolatu mohou používat upravené nebo odlišné modely vybavení.

"Cílem je světová jednička" - Cameron Norrie

Předpovídat budoucnost v tenise není jednoduché, ale Cameron Norrie se v roce 2021 ukázal jako vzácný talent na kurtu i mimo něj.

Na otázku, který z hráčů ATP by mohl na začátku roku zažít průlomovou sezonu, Cameron s lehce ovčím úsměvem odpověděl: "Rád bych řekl, že já. Myslím, že letos budu mít průlomovou sezonu. Je to samozřejmě velké prohlášení, ale podpořím sám sebe a uvidíme, jak se to vyvine."

Těžko to mohlo dopadnout lépe. Cameron začínal rok mimo první sedmdesátku a v říjnu na BNP Paribas Open v Indian Wells vyhrál jeden z největších tenisových titulů a vyšplhal se na 16. místo žebříčku. Ve věku 26 let to byl jeho druhý titul sezony v šestém finále a upevnil jeho vzestup na samotnou špičku tohoto sportu ve věku 26 let.

Cam, jak se mu na turné říká, se nikdy nebál vyjádřit své ambice a po dvou finálových účastech na antuce na jaře v Evropě řekl: "Cílem je světová jednička, ne britská jednička."

Té druhé pozice dosáhl, když vyhrál Indian Wells, a na tu první bude mířit i nadále, přičemž na kurtu uplatní svůj neúnavný fyzický přístup a schopnost hrát každý bod podle svého.

Vypiplaná squashová raketa


Cameronova tenisová cesta začala na příjezdové cestě rodinného domu v novozélandském Aucklandu, kde odpaloval míček pomocí upilované squashové rakety.

Jeho britští rodiče, David a Helen, byli oba talentovaní hráči squashe, zatímco Heleniny běžecké schopnosti se přenesly i na mladého Cama, který se v dětství věnoval různým sportům. Nejvíce však zazářil v tenise a postupným vývojem se dostal do první desítky světového juniorského žebříčku, přičemž od 12 let hrál s raketami Babolat.

V 16 letech se Cameron rozhodl přestěhovat do Londýna a získat základnu v Národním tenisovém centru britských tenisových úřadů, protože si byl vědom obtíží, které s sebou přináší začátek profesionální tenisové kariéry na Novém Zélandu.

V roce 2013 formálně přestoupil do reprezentace Velké Británie. První tři roky svého života strávil v Jihoafrické republice, a tak není divu, že o sobě Cameron říká, že je "odevšad".

Vržen do intenzivního tenisového prostředí v nové zemi se snažil najít štěstí na kurtu i mimo něj, ale to se změnilo v roce 2017, kdy přijal stipendium na studium sociologie na Texaské křesťanské univerzitě. Americký vysokoškolský systém mu pomohl znovu objevit lásku k tenisu, a když se v roce 2017 rozhodl stát profesionálem, byl jedničkou žebříčku dvouhry na americkém univerzitním okruhu.

"Umožnilo mi to trochu víc dospět," řekl o svém působení v Texasu. "Život není jen o tenise. Po juniorech jsem z tenisu trochu vyhořel a cítil jsem, že chci dělat něco jiného. Vysoká škola mi pomohla naučit se hru znovu milovat. Měl jsem štěstí na dva skvělé trenéry - Davida Roditiho a Devina Bowena -, kteří mě vedli správným směrem. Dostali mě na správnou cestu."

"Vždycky jsem věřil, že je neuvěřitelně dobrý


Na TCU se také seznámil s Argentincem Facundo Lugonesem, který byl zpočátku jeho spoluhráčem, ale od doby, kdy se stal profesionálem, je jeho trenérem na plný úvazek. "Vždycky jsem si myslel, že je neuvěřitelně dobrý," říká Facundo. "Šlo jen o to, kdy to klapne a jestli se dokáže držet věcí, které fungují, a držet se procesu, prostě nevzdávat se, nenechat se zklamat těžkými momenty, jako tomu bylo v minulosti.

"Vždycky měl větší vizi. Vždy se druhý den probudil a přinesl 120 procent bez ohledu na to, co se stalo den předtím. Když máte někoho s takovými schopnostmi, myslím, že neexistují žádné limity."

Cameron se okamžitě adaptoval na život na profesionálním okruhu a do roka po ukončení studia se dostal do první stovky. Pokrok byl pak pozvolnější, než došlo k prudkému vzestupu v žebříčku v roce 2021. "Myslím, že když to dělám takhle upřímně, pomalu, pomalu se každý rok zlepšuju, vylepšuju drobné věci, nemyslím si, že bych o něco přišel, že bych udělal nějaký velký skok," řekl Cameron.

"Pracoval jsem velmi tvrdě. Mám kolem sebe spoustu skvělých lidí, kteří pro mě chtějí to nejlepší. Staráme se o všechny drobnosti na hřišti i mimo něj a všichni máme stejný cíl.

"Když se to všechno spojí, určitě to pomůže. Všichni mají stejnou vášeň pro tenis a stejnou vůli po vítězství."